1426 N Quincy St
Arlington, VA 22207
703-228-6000
Monday, April 24, 2017

2015-16 News Releases

Return to Headlines

3-15 Northern Virginia Regional Science and Engineering Fair Winners Named


NEWS
RELEASE

APS Logo

For Immediate Release:
March 15, 2016
For more information, contact the Dept. of School and Community Relations at 703-228-6004 www.apsva.us
  
 Northern Virginia Regional Science and Engineering Fair Winners Named
 
Over the weekend, young scientists from the area had a chance to showcase their projects during the Northern Virginia Regional Science and Engineer Fair. This year’s winners, which include students from APS middle and high schools, were announced on March 13.

Best in Fair Grand Prize – (Students in this category will compete at the International Science and Engineering Fair in Phoenix, May 8-13.)

Bilguunzaya Battogtokh – Yorktown: Photodegradation of Organic Dyes Through Improved Catalysis Across a Graphene Oxide-Doped Titanium Dioxide Substrate

Megan O’Briant – Yorktown: Power of Touch: Challenges in Designing Haptic Sensing and Feedback for Neural Controlled Robotic/Prosthetic Hand

Best in Fair – (Grades 7 and 8)

Victoria Graf – Williamsburg: Evolutionary Approach to the Analysis of Classical Music Entropy

Virginia State Science Fair – The following list represents middle and high school first place winners of the Regional Science Fair. Fifteen finalists in grades 9-12 who placed first at the regional level were recommended by the judges to attend the State Science Fair April 8-9 at Virginia Military Institute. Those 15 nominees are marked with an *.

Behavioral and Social Sciences
Akila Islam – H-B Woodlawn; Malva de Boor – Gunston; Karuna Sinha – Washington-Lee; Samantha O’Brien and Madeline Hans – Yorktown: Julianne Meany – H-B Woodlawn; *Elizabeth Kelafant and Khin Kyaw – Yorktown

Biochemistry
Joan Chongsaritsinsuk – Wakefield

Botany
Madeleine Boerckel – Kenmore

Chemistry
Anais Beauvais – Gunston; Kira Harrison and Ava Barnett – Swanson; Sabrina Atkin – Williamsburg; Madeleine Hughes – Yorktown; *Lily Pond – H-B Woodlawn; Rebecca Joskow – Yorktown

Earth and Space Science
Evan Maly – Jefferson

Engineering
Ellie Fried – H-B Woodlawn; Addison Phelps – Williamsburg; Allison Stocks – Williamsburg; Benjamin Gross – H-B Woodlawn; *Cory Dudka – Washington-Lee; *Megan O’Briant – Yorktown

Environmental Science
James Licato – Swanson; Galilee Ambellu – Williamsburg; Amy Kohan – Wakefield; Emmarose Price – Washington-Lee; *Skylar Brodowski – Washington-Lee; *Bilguunzaya Battogtokh – Yorktown

Mathematics
Victoria Graf – Williamsburg

Medicine and Health
Zoe Apsel – Yorktown; *Annie Zetkulic – Washington-Lee

Microbiology
*Kathleen Love – Yorktown

Physics
Anne Kumashiro – Gunston; Henry Alves – Kenmore; Andrea Gaoat – Kenmore; Kaiya Mitchell – Jefferson; *Kelton Williams – Washington-Lee; Alexander Fogelson – Yorktown; *Emma Sophie Moore – Yorktown

Zoology
*Fiona Harris – H-B Woodlawn

Broadcom Masters – The Broadcom Masters is a national, online science, technology, engineering, and math competition students in grades 6-8. (Students will compete online against other students across the U.S.)

Malva de Boor – Gunston; Madeleine Boerckel – Kenmore; Anais Beauvais – Gunston; Kira Harrison & Ava Barnett – Swanson; Sabrina Atkin – Williamsburg; Evan Maly – Jefferson; Ellie Fried – H-B Woodlawn; Addison Phelps – Williamsburg; Galilee Ambellu – Williamsburg; Victoria Graf – Williamsburg; Anne Kumashiro – Gunston; Henry Alves – Kenmore; Kaiya Mitchell – Jefferson

For a complete list of winners, click here.
 

Follow us online!
facebook twitter youtube Instagram
facebook | twitter |youtube | Instagram



CLOSE